www.slo5.edu.pl

Zapraszamy również na


Archiwum spotkań:

2015/2016

2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2000-2011


Kontakt e-mail:

spotkania.geo@gmail.com

 

Organizator:

 Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 STO w Milanówku

 

 

Spotkania geograficzne wspierają:

Społeczne Towarzystwo Oświatowe

w Milanówku

oraz

Against Gravity

 

 

 

 

UWAGA! Dodatkowa projekcja filmu!

Najbliższy piątek godzina 17:00 w siedzibie MU3W, ul.Spacerowa 4

 

 

 

O filmie:


„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku” – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. „Ziemia z lotu ptaka”. Tworzy on z tego filmu porywające i wizualnie epickie kino dokumentalne. To zbudowana z wielu historii, opatrzona zachwycającymi obrazami Ziemi szczera przypowieść o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. W filmie podróżujemy z ekipą po całej planecie, obserwując wypowiedzi różnych ludzi z kilkudziesięciu krajów świata, o różnej narodowości, wieku, kolorze skóry i religii. Przeprowadzono wywiady z 2000 rozmówców z 60 państw, którym zadano ten sam zestaw 40 pytań. Przekrój rozmówców jest szeroki: od afgańskich uchodźców, przez Żyda, który stracił córkę w samobójczym zamachu terrorystycznym, Irlandkę, która dorastała bez biologicznych rodziców, po amerykańskich więźniów skazanych na karę śmierci. Celowo nie określono dokładnie ich tożsamości. Nie znamy ich imion ani miejsca zamieszkania. Stajemy w ten sposób twarzą w twarz z Innym, z przedstawicielem naszego gatunku, z niesprecyzowanym nią lub nim – obywatelami naszego świata, mającymi różne emocje, sposób myślenia i percepcję rzeczywistości. Obserwujemy tym samym zbiorowe ludzkie doświadczenie we wszystkich jego formach i odmianach – od głęboko osobistych, często tragicznych historii o biedzie, przemocy domowej i cierpieniu, po opowieści o miłości, radości, a także euforii płynącej z samego faktu życia. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, czym dla ludzi może być szczęście, miłość, małżeństwo, zemsta, przemoc, wolność, homoseksualizm, bieda i śmierć. Poznajemy, czym tak naprawdę jest nasza egzystencja na Ziemi i z jakimi stanami i problemami się wiąże. Nasza planeta zobrazowana jest tu w niezwykle wysublimowany sposób. Wykorzystano nigdy wcześniej nie pokazywane zdjęcia Ziemi z lotu ptaka, którym towarzyszy odpowiednio dobrana pod względem nastroju muzyka. Dzięki temu na ekranie powstaje filmowa oda na temat piękna otaczającego nas świata. Zdjęcia do filmu kręcono przez trzy lata. Ekipa filmowa liczyła 6 osób, a do przeprowadzenia wywiadów zatrudniono dziennikarzy.
 

-------------------------------------------------------------

 

Terminy:


min
31.03.2017 - CZŁOWIEK reżyseria Yann Arthus-Bertrand /kraj/rok Francja, 2015 / 191 min
07.04.2017 - MU3W - NIE OPUSZCZAJ MNIE reżyseria Jin Mo-young /kraj/rok Korea Południowa, 2013 / 86 min

 

MU3W - spotkania odbywają się w siedzibie MU3W ul Spacerowa 4 o godzinie 17.00

 

 

 

 

 

Co już za nami?

17.03.2017 - MU3W - KRAINA OŚWIECONYCH reż. Pieter-Jan De Pue / Belgia, 2015 / 84

 

Zapraszamy serdecznie na film – najbliższy piątek 17.03.2017 godzina 17:00
Miejsce projekcji – Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Budynek UM Milanówka ul.Spacerowa 4

 

Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie, ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Obserwujemy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pamiru. Poznajemy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i ich narodu, a następnie o młodym Gholamie, który prowadzi dziki gang uzbrojonych kilkunastoletnich chłopców z plemienia Kuchi, którzy żyją w górach, całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli. Za opium, które dostają w ramach okupu od szmuglerów narkotyków, otrzymują od amerykańskich żołnierzy złom wojskowy. Gdy Gholam zastanawia się nad przyszłością gangu po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, inna szajka stara się utrzymać ścisłą kontrolę nad karawanami przemycającymi lapis lazuli przez płaskowyż Pamiru. Z drugiej strony obserwujemy bazę operacyjną bronioną przez amerykańskich i afgańskich żołnierzy próbujących zneutralizować postępy Talibów na peryferiach strefy Afganistanu kontrolowanej przez siły koalicyjne.

 

03.03.2017 - DOBRY AMERYKANIN reżyseria Friedrich Moser / Austria, 2015 / 101 min liczba widzów 30 osób
 


Ujawnione przez Edwarda Snowdena rewelacje na temat amerykańskiego systemu inwigilacji obywateli nie były pierwszym skandalem w historii amerykańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Film ujawnia niezwykle niepokojące fakty, dowodzące, że korupcja, niekompetencja, arogancja, kłamstwa i osobiste ambicje oraz chciwość doprowadziły do zablokowania taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który skutecznie mógł powstrzymać ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Po zakończeniu Zimnej Wojny w USA powstał cyfrowy system szpiegujący, który pozwalał na śledzenie każdego elektronicznego sygnału na Ziemi, filtrując grupę docelową i wyświetlając wyniki w czasie rzeczywistym przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności. System miał wbudowany moduł służący do ochrony danych osobowych. Narzędzie wydawało się idealne i zdaniem specjalistów absolutnie uniemożliwiłoby ataki terrorystyczne z 11 września. Z wyjątkiem jednej drobnej rzeczy – okazało się zbyt tanie. Z tego powodu szefostwo NSA zdusiło projekt w zalążku i to na trzy tygodnie przed atakiem na World Trade Center. Za innowacyjnym projektem krył się agent Bill Binney – krypto-matematyk i były analityk NSA. Ujawnia on w filmie powody, dla których jego genialny pomysł został odrzucony na rzecz drogiego i całkiem bezużytecznego programu wywiadu, który z kolei miał jedną zaletę: tworzył setki miejsc pracy w agencji wywiadowczej i zapewniał sowite wynagrodzenie dla wielu byłych pracowników NSA. Film jest przykładem fascynującego politycznego thrillera śledzącego konspiracyjne działania NSA. Obserwujemy również niezwykle szczere wypowiedzi człowieka, który ma poczucie, że będąc częścią politycznej machiny ponosi współodpowiedzialność za tragedię z 2001 roku. Binney nie owija niczego w bawełnę, o wielu sprawach mówi otwarcie i brutalnie, choć jego oczy pokazują coś jeszcze innego – zrezygnowanego człowieka, który nie był w stanie powstrzymać machiny, jaką jest wojna. Binney oficjalnie wypowiedział się przeciwko amerykańskiemu systemowi. Zrezygnował z pracy w październiku 2001 roku i zapewne nieprzypadkowo odszedł z niej tak szybko.

 

Debata po filmie w czasie projekcji na Festiwalu Filmów Dokumentalnych

 

 

03.02.2017 - Slajdy - Po prostu Svalbard

Ale długie spotkanie! chyba pierwszy raz w 16 letniej historii Spotkań Geograficznych po pokazie slajdów mieliśmy blisko godzinną dyskusję! Piękne zdjęcia, fascynujące opowieści - wspaniała inspiracja do własnych poszukiwań podróżniczych. Liczba widzów 27 osób.

 


 

Wyspy Svalbardu leżą na Morzu Arktycznym, w połowie drogi pomiędzy Skandynawią a biegunem północnym. Nazwa Svalbard oznacza "zimne wybrzeża". O tym jak różnorodny jest to obszar i o tym, że mogą być z nim związane i "ciepłe" wspomnienia opowiedzą Maja, Ola i Krzysztof Michalscy.


Krzysztof Michalski - geolog- geofizyk, polarnik - pracownik Instytutu Geofizyki PAN, "zimownik" z Hornsundu (Polska Stacja Polarna w Hornsundzie, Południowy Spitsbergen), założyciel i współwłaściciel biura "Narval-ekspedycje polarne". Od 2002 roku koordynował i kierował ponad trzydziestoma projektami ekspedycji naukowych, komercyjnych i prywatnych w rejonach Svalbardu, Grenlandii i Islandii. Do jego najciekawszych projektów należą naukowe ekspedycje paleomagnetyczne w odległe rejony Svalbardu zorganizowane w latach 2002-2013 (Sørkapp, Ziemia Torella, Zachodnie Wybrzeże Spitsbergenu, Ny Friesland, Nordaustlandet) oraz zimowa ekspedycja kajakowa "Wschodnie Wybrzeże Svalbardu 2015".


Ola Hołda-Michalska - plastyk i geolog - obecnie grafik w Instytucie Paleobiologii PAN. Współwłaścicielka polarnego biura podróży Narval-ekspedycje polarne. Od lat zafascynowana Daleką Północą. Ma na koncie m.in. zimowe (narciarskie) wyprawy do Hornsundu (rok 2002), najwyższy szczyt Svalbardu - Newtontoppen (rok 2014) oraz Pętlę Centralnego Spitsbergenu (rok 2016). Brała udział w jesiennym trawersie Lodowców Torella (rok 2004). Uczestniczyła w letnich badaniach geologicznych w rejonie Fiordu Hornsund (Brepollen).


Maja Michalska - lat 10,5. córka polarników ;) Ma za sobą ponad dziesięcioletnie doświadczenie w przygotowywaniu wypraw polarnych oraz wyprawę letnią w rejon Centralnego Spitsbergenu. Miłośniczka lodowców, reniferów oraz rybitw.

13.01.2017 - Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci USA, 2016, 98 min, reż. W. Herzog


 

      Werner Herzog, niestrudzenie odkrywający zakamarki ludzkiego ducha, w najnowszym filmie bierze się za internet. Podróż zaczyna od samych źródeł – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Według wielu badaczy ludzkość weszła wtedy w nową erę – erę cyfrową. Herzog w charakterystycznym dla siebie, zarazem ciepłym i ironicznym stylu przygląda jej się na wszelkie sposoby. Nie popada przy tym ani w przesadną rozpacz na skutek słuchanych apokaliptycznych wizji, ani w uwielbienie dla oplatającej świat sieci. Jak zwykle ma dar dobierania rozmówców, którzy w kilku zdaniach są w stanie streścić problemy, z którymi mierzy się współczesny świat. Są wśród nich pionierzy i mistycy internetu, ofiary hejtu, naukowcy rozwijający sztuczną inteligencję, laboranci tworzący grę komputerową, za pomocą której odkryją lekarstwo na raka, ludzie nie mogący przebywać w miejscu, w którym obecne jest jakiekolwiek promieniowanie, naukowcy pracujący nad robotami, które w 2050 roku mają wygrać mistrzostwa świata w piłce nożnej, słynni hakerzy, pacjenci ośrodków odwykowych od sieci…

    

      Wszyscy oni wiedzą, że rozwój sztucznej inteligencji nieodwołalnie wiąże się z dyskusją o granicach moralności i o tym, gdzie właściwie kończy się, a gdzie zaczyna człowiek. Oprócz wielkich, filozoficznych zagadnień mamy przed sobą również te całkiem przyziemne – jak daleko jesteśmy od „internetu rzeczy”, czyli świata, w którym urządzenia komunikują się ze sobą bez naszego udziału i wykształcają swoją osobowość? Czy chcemy żyć w rzeczywistości, w której zmywarka zakochuje się w lodówce i odmawia wykonywania swych powinności? Kto będzie oskarżony w wypadku spowodowanym przez automatyczny samochód? Konstruktor? Administrator sieci, z której auto pobiera cały czas informacje? Czy też kierowca, spokojnie jedzący śniadanie na tylnym siedzeniu? Po co mamy kolonizować Marsa, skoro nie potrafimy zapobiec katastrofie ekologicznej na Ziemi? To osiągnięcie jest akurat bliżej niż nam się wydaje – jednym z licznych miejsc odwiedzanych przez Herzoga, o których istnieniu większość ludzkości nie ma pojęcia, jest firma Spacex, która od wielu lat rozwija plany kolonizacji Czerwonej Planety. Herzog udowadnia nam, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Jeden z naukowców pokazuje nam, jak wygląda wyobraźnia robota planującego skomplikowaną operację przekręcenia metalowego zaworu i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno wciąż będziemy potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?


09.12.2016 - To się zrobiło geograficznie i sportowo! Inspirujący pokaz obejrzało około 55 osób.

 

 

Maraton Piasków (Marathon des Sables) to była moja wyśniona, wymarzona impreza biegowa. Może właśnie z jej powodu w ogóle zacząłem biegać. Dlatego gdy w połowie 2011 roku dowiedziałem się, że kilku Polaków szykuje się, by pojechać na piaski Sahary, opróżniłem portfel i konto, by się zapisać. Wszystko co wydarzyło się póżniej było magicznym czasem dla mnie. Przygotowania, w których bieganie to tylko jeden z tematów. Impreza, gdzie niby się “tylko” biega przez 7 dni, ale chyba nie to jest najważniejsze. W końcu zupełnie specjalne kilka miesięcy “po”, gdy miałem wrażenie, że mogę wszystko i jestem wszechmocny.
Maraton Piasków jest ….zabrakło mi właśnie słów, dlatego pokażę piękne zdjęcia. Zobaczcie je ze mną.
Zapraszam,

Maciek Żyto

 

25.11.2016 Dwa pokazy slajdów - liczba widzów około 25 osób

 

 Spotkanie było połączone z otwarciem wystawy fotografii – Dwie pory roku na Islandii

 

Piotr Michalski: Co roku na Islandię przybywają turyści ze wszystkich zakątków świata. Tylko do sierpnia w roku 2016 wyspę odwiedziło już ponad 3 mln turystów. Czym Islandia przyciąga takie tłumy? Co warto zobaczyć, a czego unikać? Czy mimo przerażających cen da się podróżować nisko-budżetowo? I przede wszystkim jak funkcjonuje autostop na wyspie? O tym wszystkim opowie Piotrek, student i bloger, pasjonat trekingów, miłośnik natury i odkrywania nowych kultur.
www.facebook.com/takdalekooddomu
www.takdaleko.pl

 

Agata, Michał, Leszek: Zima na Islandii to inny stan świadomości. Pustka, wiatr i surowe krajobrazy. Na północy wydarzeniem w skali dnia jest minięcie samochodu... A na dodatek ta zorza polarna...

 

18.11.2016 - MU3W - POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA reż. Witalij Manski / Łotwa, Niemcy, Czechy, Korea Północna, 2015 / 106 min Liczba widzów 30 osób

 

 


       Wyobraźmy sobie idealne życie w idealnym kraju. Idealni ludzie mieszkają w idealnych apartamentach. Pracują w idealnych miejscach pracy, a ich życie i świat porządkują idealne instytucje w idealny sposób. To oficjalny obraz Północnej Korei, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Ceniony rosyjski reżyser Witalij Manski (znany z pokazywanego kilka lat temu na festiwalu filmu „Wzdłuż rurociągu”) spędził rok w Korei Północnej, dokumentując życie przeciętnej rodziny i tym samym mechanizm funkcjonowania tamtejszej indoktrynacji. W dniu urodzin Kim Ir-Sena ośmioletnia Zin-mi, podobnie jak setki innych dzieci, dołączy do Koreańskiej Unii Dzieci, stanowiącej ekwiwalent młodzieżówek komunistycznych. Zin-mi uczęszcza do najlepszej szkoły w Pjongjang. Uczestniczy w niekończących się lekcjach historii traktujących o chwalebnych zwycięstwach Korei Północnej nad „japońskimi najeźdźcami” i „amerykańskimi tchórzami”. Jej ojciec jest inżynierem i pracuje w zakładzie produkującym ubrania. Matka zarabia na życie w fabryce mleka. Oboje pracują w miejscach, które choć mają narzucone produkcyjne cele, rutynowo przekraczają narzucone przez państwo normy. Wieczorem wszyscy troje zbierają się w lśniącym nowoczesnym apartamencie, śmiejąc się i wymieniając patriotycznymi sloganami nad stołem pełnym pysznego jedzenia. Socjalistyczny raj w pełnej krasie. Wszyscy troje są częścią idealnego koreańskiego społeczeństwa, żyjącego w wiecznych promieniach słońca – symbolu wielkiego wodza ludu Kim Ir-Sena. Wszystko sprawia wrażenie starannie wyreżyserowanego, przećwiczonego spektaklu, dedykowanego „Wielkiemu Przywódcy” Kim Ir Senowi oraz „Wielkiemu Następcy” i „Najwyższemu Przywódcy Partii, Państwa i Armii” Kim Dzon Unowi. Ich portrety wiszą niemal na każdej ścianie, stanowiąc symbol tego zanurzonego „w szczęśliwości” królestwa. Prawdziwa rzeczywistość jest jednak daleka od tego obrazu. Choć początkowo reżyser stara się podążać słonecznym tropem utopijnej fantazji, to z czasem prawda zaczyna stopniowo się z niej wytrącać. Wkrótce staje się jasne, że to władza reżyseruje każdą scenę, narzucając wszystko, łącznie z ludzkimi reakcjami. Całość okazuje się przerażającą choreografią oszustwa, równie surrealistyczną, co złowrogą, a my mamy wrażenie, że oglądamy nową wersję „The Truman Show”.

 

 

28.10.2016 - FACEBOOKISTAN reżyseria Jakob Gottschau / Dania, 2015 / 59 min

 

Film dał wszystkim widzom sporo do myślenia o wolności słowa, wielkich ponadnarodowych firmach i zasadach ich funkcjonowania...
Liczba widzów - około 40 osób


Prawie 1,4 miliarda ludzi korzysta dziś z Facebooka i dobrowolnie dzieli się w sieci prywatnymi danymi, dając tym samym portalowi zgodę na używanie osobistych danych i zarabianie na tym pieniędzy. Facebook dąży do tego, byśmy ujawnili prywatne oblicze wirtualnemu światu, ale czy on sam chce pokazać swoją prawdziwą twarz? W rzeczywistości niewiele wiemy na temat największej na świecie publicznej sieci, stworzonej przez Marka Zuckerberga, łączącej dziś tak wielu ludzi na Ziemi. Czy jest ona w jakikolwiek sposób kontrolowana i monitorowana? Dlaczego niektóre posty i strony podlegają cenzurze? I dlaczego Facebook przechowuje dane użytkownika, nawet gdy ten usunął swój profil?


07.10.2016 - BIEDA SP. Z O.O. reżyseria Michael Matheson Miller / USA, 2014 / 91 min

 

Film zmuszający do refleksji... Jak wspierać kraje biednego południa? Jak pomagać, żeby nie niszczyć lokalnych społeczności? Nie jest to prosta sprawa...
Liczba widzów 25 osób

 

 

Afryka jest biedna, ponieważ jest biedna, ponieważ jest biedna… Skoncentrowane wysiłki międzynarodowych organizacji charytatywnych, akcje CSR-owe dużych korporacji, apele celebrytów w niczym tej sytuacji nie zmieniają. Czy są jedynie kroplą w morzu potrzeb, a może przeciwnie – łyżką dziegciu w beczce miodu? Film obnaża dobre chęci darczyńców i systemu, który w dobrej wierze stworzyli. Systemu, który – zdaniem niektórych – sam w sobie stał się dobrze prosperującym biznesem, z którego korzystają niekoniecznie ci najbiedniejsi. Bazując na ponad 200 wywiadach przeprowadzonych w 20 krajach, film Michaela Mathesona Millera odkrywa niewygodną stronę dobroczynności. Pokazuje, jak bezmyślna i przypadkowa pomoc może okazać się szkodliwa dla całego ekosystemu. I że miłość bliźniego powinna zakładać dzielenie się nie rybą, ale wędką. Prowokacyjny obraz został oficjalnie odrzucony przez festiwal filmowy organizowany przez ONZ. Miał jednak pokazy na ponad 30 innych festiwalach i zdobył 11 nagród. A te liczby – jak zapewniają producenci – wciąż rosną.

 

23.09.2016 - GINĄCY ŚWIAT reżyseria Louie Psihoyos / USA, 2015 / 95 min (TRY!)

Spotkanie zorganizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 STO:


Liczba widzów 15 osób